Piękna skóra w czasie cyklu

autor: OLGA SZEMLEY​


W trakcie cyklu menstruacyjnego zmienia się poziom nawilżenia, wrażliwość i tempo regeneracji skóry. Wobec tego, skuteczna pielęgnacja nie będzie w ciągu miesiąca taka sama.

Początek cyklu- cera na pustyni

Na początku cyklu niski poziom estrogenów – hormonów zwiększających zdolność wiązania wody przez naskórek – sprawia, że możemy mieć przesuszoną skórę. Także ilość progesteronu, który odpowiada za tempo pracy gruczołów łojowych, jest niewielka. Skutkuje to często nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia skóry twarzy. W tym czasie…

Mówimy „tak":

  • mgiełkom nawilżającym, stosowanym także na makijaż (uwaga, muszą mieć także fazę tłuszczową, która zatrzyma wodę w skórze),
  • automasażom takim jak: CosmoLifting, Wuchu, masaż kłykciami ze sporą ilością odżywczych olejków,
  • serum z peptydami miedziowymi, ceramidami czy kwasem hialuronowym,
  • filtrom UV – są koniecznością, bo Twoja naturalna ochrona przed słońcem jest teraz najniższa.

Wszystkiego chętnie Was nauczę na zajęciach. Cera będzie dopieszczona, nawilżona i wygładzona. Masaż jest po to, aby odżywić także głębokie warstwy skóry, czego samo serum czy krem nie potrafią.

Uważamy z:

  • witaminą C i retinolem – mogą w tej fazie cyklu podrażnić wrażliwszą cerę,
  • zabiegami inwazyjnymi – prawdopodobnie skończą się siniakami, bo masz niższą krzepliwość krwi (i w dodatku większą wrażliwość na ból). 

Od 10 do 16 dnia cyklu - eksplozja kobiecości

W tym czasie rośnie poziom estrogenów, natomiast wzrost progesteronu zwalnia. Ten dobry okres dla naszej skóry trwa do 16 dnia cyklu. Jajeczkowanie pojawiające się około połowy cyklu wyznacza szczyt formy, kiedy to estrogenów w organizmie jest najwięcej. Regeneracja, nawilżenie i koloryt są optymalne. Podrażnienia i krostki pozwalają o sobie zapomnieć. Uważaj tylko na przebarwienia. Wysoki poziom estrogenów zwiększa ich prawdopodobieństwo.

Mówimy „tak":

  • kremom z UV – nie lubicie? ja też średnio, ale przebarwienia lubię jeszcze mniej,
  • głębokim automasażom, które jeszcze podbiją regeneracyjny potencjał cery w tym okresie; szybko zauważysz poprawę napięcia i zagęszczenie skóry,
  • witaminie C,
  • kwasowi alfa-liponowemu,
  • retinolowi. 

Końcówka cyklu - masz ochotę zakryć lustra

Plagą mogą stać się krostki i zaskórniki. Progesteron zawładnął skórą i nie jest to dobra dla niej zmiana. Wzmożona produkcja łoju plus zwężone ujścia gruczołów łojowych to duet z kosmetycznego koszmaru. Jakby tego było mało, organizm zaczyna też gromadzić wodę, a w okolicach oczu i szyi pojawiają się obrzęki.

Mówimy „tak":

  • peelingom,
  • maseczkom z glinki,
  • antyseptycznym olejkom przeciwtrądzikowym (neem, rycynowy, z drzewa herbacianego, cytrynowy),
  • lekkim kremom nawilżającym,
  • codziennym automasażom – pod warunkiem, że nie ma na skórze krostek (jeśli są, to przeczekujemy),
  • jodze hormonalnej – wiele z kłopotliwych symptomów estetycznych końcówki cyklu ustępuje pod wpływem regulacji układu endokrynologicznego!

Jeśli masz opuchlizny, masuj wieczorem jeżykami okolice żuchwy i oczu. Tym sposobem zmniejszysz worki pod oczyma i obrzęk owalu twarzy.
Twój nastrój też się często pogarsza na parę dni przed okresem, a skóra bardzo reaguje na stan psychiczny. Dla dobra nas samych, a cery w szczególności, dopieszczajmy się wtedy, sprawiajmy sobie radość, róbmy coś, co nas bawi i interesuje. Za kilka dni znów będzie fajnie!

Chcesz więcej wiedzy i kontaktów?

Jeśli chciałabyś umówić się na zajęcia lub warsztaty prowadzone przez autorkę tego artykułu, Olgę Szemley to znajdziesz ją tu www.yogattractive.com. Olga jest twórczynią Yogattractive-autorskiej metody anti-agingu jogi twarzy, dyplomowanym instruktorem jogi Bikram i Warm Vinyasa, artystką i globetrotterką. Przez 12 lat prowadziła badania nad kobiecymi rytuałami pielęgnacyjnymi na pięciu kontynentach. Zamiłowanie do piękna i jogi połączyła, opracowując Yogattractive – metodę, która pozwala dbać o urodę twarzy i szyi w sposób skuteczny, naturalny i zdrowy.

Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza i nie stanowią porady medycznej. Wszelkie sugestie, które tu znajdziesz mają charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako zastępujące indywidulaną diagnozę oraz indywidualnie dobraną metodę leczenia.

Zobacz także

Uważasz ten tekst za wartościowy?

Udostępnij
Udostępnij
error: Content is protected !!

Newsletter