Stres – notatki z wywiadu z dr n. med. Anną Kieszkowską-Grudny

W zakładce Wywiady, a konkretnie tutaj znajdziesz wywiad z Panią Doktor Anną Kieszkowską – Grudny, która jest jedyną osobą w Polsce posiadającą certyfikat Amerykańskiego Instytutu Stresu i ma w tej dziedzinie ogromną wiedzę.

Poniżej 5 najważniejszych informacji, które wyniosłam z tej rozmowy. Pomyślałam, że taka ściągawka może Ci się w przyszłości przydać.

1. Niekorzystanie z technologii w pierwszej godzinie po przebudzeniu ma ogromny wpływ na naszą produktywność i efektywność w ciągu całego dnia- zostaw wszelkie sprzęty mobilne poza sypialnią a sprawdzanie wiadomości ze świata odłóż do momentu po zakończeniu rannej toalety i posiłku.

2. Zimny, 15-20 sekundowy strumień wody na zakończenie porannego prysznicu uruchamia w naszym ciele mitochondria, które produkują energię- poprowadź strumień od stóp ku górze ciała i daj w ten sposób swoim komórkom sygnał do uruchomienia energii.

3. Słuchanie fal oceanu/morza powoduje, że mózg przestawia się na tryb pracy zgodny z falami delta. W ten sposób uzyskujesz taki sam efekt jak podczas dłuższego snu lub medytacji- krótka przerwa w ciągu dnia na słuchanie nagrania szumu fal da Ci dużą porcję wyciszenia.

4. Stres odzwierciedla się w (i) zachowaniu, (ii) emocjach, (iii) sposobie myślenia, (iv) ciele- obserwuj siebie i szukaj przyczyn niepokojących zmian w jednej a nawet kilku z tych sfer jednocześnie, pracuj nad zlikwidowaniem źródeł stresu.

5. Podchodź z ciekawością do potencjalnie stresujących sytuacji- zamiast mnożyć „czarne scenariusze” zaproś swój mózg do tego, aby intencjonalnie poszukał tych pozytywnych, zadając sobie pytanie „a co jeśli…”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, a w szczególności czym jest ukryty stres i jak sobie z nim radzić, to koniecznie wysłuchaj całego wywiadu, znajdziesz go tu.

Katarzyna

Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza i nie stanowią porady medycznej. Wszelkie sugestie, które tu znajdziesz mają charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako zastępujące indywidulaną diagnozę oraz indywidualnie dobraną metodę leczenia.

Zobacz także

Uważasz ten tekst za wartościowy?

Udostępnij
Udostępnij
error: Content is protected !!

Newsletter