Menstruacja – dlaczego tak źle się czuję?

Czy kiedy nadchodzą „Twoje” dni w miesiącu towarzyszy im ból podbrzusza, bóle głowy, ból pleców, osłabienie fizyczne, drażliwość albo wszystkie te objawy łącznie? W poście „Menstruacja – co robić, żeby nie była bolesna?”, który znajdziesz tutaj piszę co robić, aby te dni były mniej uciążliwe. 

Menstruacja to wskazówka

W tym poście, wskazuję przyczyny tak złego samopoczucia. Od kilku lat dbam o swoje zdrowie stosując zasady Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (dalej TMC), która skupia się na eliminowaniu przyczyn choroby a nie tylko jej objawów. Stosowanie TMC uświadomiło mi jak ważne jest, aby słuchać swojego ciała i obserwować je, bo ono wskazuje skąd bierze się problem. Na przykład, ważną wskazówką na temat ogólnego stanu Twojego zdrowia jest to, jak czujesz się w czasie menstruacji.

Zastój krwi oraz QI- czy to coś złego?

Zgodnie z TMC, jeśli krew oraz QI (energia witalna odżywiająca ciało) w Twoim organizmie nie przepływają prawidłowo i powstają zastoje, to na pewno odczujesz to w swoim ciele w postaci różnych dolegliwości.

Dolegliwości związane z PMS oraz podczas menstruacji takie jak np. ból podbrzusza, bóle głowy, ból pleców, osłabienie fizyczne i drażliwości świadczą o tym, że takie zastoje najprawdopodobniej mają u Ciebie miejsce. To samo dotyczy zaniku menstruacji czy krwawień z obecnością skrzepów. Przewlekłe, nieusuwane zastoje krwi prowadzą do poważnych chorób takich jak torbiele, guzy i włókniaki.

Dlaczego tworzą się zastoje?

Zastój krwi często występuje u kobiet, zwłaszcza w dole brzucha i jest z nim związana większość zaburzeń ginekologicznych. Jest wiele przyczyn powstawania zastojów, do najczęściej wymienianych należą:

– zastój i niedobór QI -brak witalnej siły, która napędza krew i porusza nią w organizmie;

– niedobór krwi -na przykład będący wynikiem zbyt intensywnego wysiłku intelektualnego lub wyczynowego sportu;

– nagromadzenie wilgoci i śluzu – osłabiają one trawienie i zanieczyszczają krew; najczęściej są związane z jedzeniem zbyt dużej ilości pokarmów bardzo słodkich, o niskiej temperaturze (np. wszelkiego rodzaju raw food) oraz tzw. mocno śluzotwórczych (np. mięso, lody, jajka i nabiał)

– frustracja i niski poziom samoakceptacji– jeśli zastój ma podłoże emocjonalne to jedynym sposobem usunięcia go jest obserwacja i świadomość siebie oraz praca nad sobą, najlepiej z pomocą doświadczonego psychologa.

Co robić?

Bardzo trudno jest samemu z całą pewnością stwierdzić zastój krwi lub QI. Dolegliwości związane z PMS oraz podczas miesiączki, o których piszę powyżej są jedną ze wskazówek. Najbezpieczniejszym działaniem w takiej sytuacji jest wizyta u lekarza specjalisty TMC. Po przeprowadzeniu szczegółowego badania oraz wzięciu pod uwagę również Twojego stanu psychicznego jak i trybu życia na pewno stwierdzi on czy w Twoim organizmie ma miejsce zastój i zaproponuje właściwy sposób leczenia, a w szczególności właściwą dietę. Zmiana diety w niektórych wypadkach może być wystarczająca dla usunięcia zastojów. W innych konieczna może okazać się akupunktura bądź zioła.

Chcę więcej wiedzy i kontaktów!

Jeśli chcesz poczytać więcej o podstawach TMC to proponuję Ci przeczytać na początek tą książkę: Tradycyjna medycyna chińska

Jeśli chciałabyś umówić się na wizytę do specjalisty TMC, to dane kontaktowe znajdziesz tu: Pani Helena Gworek

Katarzyna

Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza i nie stanowią porady medycznej. Wszelkie sugestie, które tu znajdziesz mają charakter informacyjny i nie mogą być traktowane jako zastępujące indywidulaną diagnozę oraz indywidualnie dobraną metodę leczenia.

Zobacz także

Uważasz ten tekst za wartościowy?

Udostępnij
Udostępnij
error: Content is protected !!

Newsletter