Lęk przed NOWYM – jak sobie z nim radzić?

LękNowe

Przychodzi do Ciebie nowy projekt. Działka niby Twoja, ale wymagać będzie od Ciebie nowej, dodatkowej wiedzy, której w chwili obecnej jeszcze nie masz;

– czy Twoja pierwsza myśl to – „przede mną trudny czas, nie wiem…mogę nie dać rady”?

 

Poproszono Cię o zrobienie prezentacji dla nowej, nieznanej Ci grupy ludzi. Znasz temat, ale środowisko będzie dla Ciebie zupełnie nowe;

– czy Twoja pierwsza myśl to – „nie znam tych ludzi ani ich potrzeb, ciężko będzie mi do nich dotrzeć”?

 

Dostałaś awans, ale wiąże się to ze zmianą departamentu, miasta czy może nawet kraju;

– czy Twoja pierwsza myśl to – „to zbyt duża zmiana dla mnie, na pewno nie odnajdę się w nowym środowisku, wśród nowych ludzi”?

 

Nie, ten post nie ma na celu zniechęcić Cię do zmian :).

Wręcz przeciwnie, chciałabym Ci pokazać jak mogłabyś radzić sobie z ograniczającymi myślami, przekonaniami czy emocjami związanymi z NOWYM.

 

Wierzę i doświadczam tego na co dzień, że nowe przychodzi do nas PO COŚ i w większości przypadków jest to okazja do ROZWOJU, pójścia o KROK DALEJ w naszej wiedzy i umiejętnościach, odkrycia NOWYCH ASPEKTÓW SIEBIE.

Jesli jesteś silną kobietą, radzisz sobie z wyzwaniami na co dzień, odnosisz sukcesy, rozwijasz się a mimo to, jak przychodzi NOWE, to zdarza Ci się, że obawy a nawet lęk BLOKUJĄ CIĘ, POWSTRZYMUJĄ przed skorzystaniem z tego co do Ciebie przyszło, to ten post jest dla Ciebie.

 

  1. Umysł czasami nas ogranicza

Czy wiesz, że nasz umysł jest tak zaprojektowany, żeby ostrzegać nas przed zbliżającym się niebezpieczeństwem? To, co jest dla niego, a tym samym dla Ciebie nowe traktuje jako POENTCJALNE ZAGROŻENIE.

Dlatego, między innymi, automatyczne myśli które przychodzą do Ciebie w nowych sytuacjach często związane są z obawą czy sobie poradzisz.

Czy w takim momencie pozwalasz, żeby te myśli Cię pochłonęły?

Podążasz za nimi, tak jakby były prawdą?

No własnie…

A czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to co podsuwa Ci umysł jest oparte o przeszłość?

Twoje myśli i przekonania oparte są na Twoich doświadczeniach. Jednak nie tylko Twoich. Zwłaszcza Twoje przekonania częściowo wynikają z doświadczeń i przekonań Twoich najbliższych (które na Ciebie „przelali”, kiedy byłaś dzieckiem), opinii Twoich nauczycieli, które często słyszałas oraz środowiska, w którym się wychowałaś.

To, co podpowiada Ci umysł nie jest PRAWDĄ OBIEKTYWNĄ, a wręcz przeciwnie.

 

  1. To na pewno nie jest Twój pierwszy raz

Przypomnij sobie dwie lub trzy sytuacje, w których odczuwałaś podobny lęk przed zrobieniem czegoś nowego lub w nowy sposób niż dotychczas, a mimo to przezwyciężyłaś ten lęk.

Przypomnij sobie jakie miałaś myśli i emocje PRZED zrobieniem tej nowej rzeczy. 

Zapisz to. Dla każdej z tych sytuacji oddzielnie.

A teraz przypomnij sobie jak się czułaś, co się wydarzyło dobrego w Twoim życiu, czego się nauczyłaś o sobie PO zrobieniu tej nowej rzeczy.

Zapisz to również.

Przeczytaj sobie na głos to, co zapisałaś.

Jak się teraz czujesz? Co myślisz o tym nowym wyzwaniu, które TERAZ jest przed Tobą?

 

  1. Serce prawdę Ci powie

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, to podzielę się z Tobą kolejnym sposobem, który skutecznie wspiera moje klientki w trudnych momentach – krótką praktyką koherencji serca.

Możesz ją robić na stojąco lub na siedząco:

  • Połóż jedną rękę na klatce piersiowej lub sercu.
  • Zrób kilka dłuższych oddechów do serca – z intencją, że powietrze wchodzi i wychodzi z serca.
  • Pomyśl za co jesteś wdzięczna albo pomyśl o kimś w twoim życiu na kim Ci zależy; poczuj wdzięczność, miłość czy troskę.
  • Pozwól, żeby to uczycie rozeszło się po Twojej klatce piersiowej, poczuj je całą sobą.
  • Zadaj pytanie „czy ten nowy projekt/ nowa prezentacja / awans jest dla mnie dobry?” (sformułuj pytanie tak, jak tego potrzebujesz).

 

Odpowiedź zwykle przychodzi od razu. Albo po prostu będziesz „WIEDZIEĆ” albo poczujesz jakąś zmianę w obrębie klatki piersiowej (np. ucisk albo przeciwnie rozprężenie) albo też przyjdzie do Ciebie jakiś obraz. Każda z nas dostaje informację w inny sposób.

Jeśli odpowiedź nie przyjdzie od razu, to daj sobie szansę. Odczekaj jakiś czas i zrób tą praktykę jeszcze raz. OTWÓRZ się i ZAUFAJ.

 

  1. Dlaczego odpowiedź z poziomu serca miałaby być tą właściwą?

Jeśli tego nie czujesz, to może nauka Cię przekona 😉

Naukowcy odkryli jakiś czas temu, że w sercu znajduje się kompleksowy system nerwowy zwany „sercowym mózgiem” i nasze serce pamięta, uczy się oraz czuje.

Serce jest powiązane z naszą INTUICYJNĄ WIEDZĄ, która istnieje ponad standardowymi wzorcami myślenia. Intuicja serca zwana jest „głosem naszego prawdziwego, autentycznego JA”. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, wejdź na stronę HeartMath Institute.

 

Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do innego niż dotychczas spojrzenia na to, co NOWE lub NIEZNANE.

Jeśli ograniczające Cię myśli powrócą i dojdziesz do wniosku, że potrzebujesz WSPARCIA w procesie ZMIAN, które są przed Tobą, tak abyś czuła się BEZPIECZNIE, PEWNIE i SPOKOJNIE w trudnym dla Ciebie czasie, napisz do mnie.

Umówimy się na bezpłatną rozmowę, żeby zobaczyć, czy możemy razem pracować.  

Zobacz także

Uważasz ten tekst za wartościowy?

Udostępnij
Udostępnij
error: Content is protected !!

Newsletter