4 kroki do zdrowia i dobrego samopoczucia wiosną
Autor: Teresa Majewska, Redakcja: Katarzyna Terlecka
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej („TMC”), wiosna to nowy początek. Na wiosnę chcemy doświadczać czegoś nowego i mamy potrzebę wyrażenia siebie na nowo. To czas na spotkanie się ze sobą i wyrażenie swojej ekspresji – robienie rzeczy, które sprawiają, że czujesz się sobą, wyrażasz siebie poprzez kreatywne, twórcze działanie.
Najpowszechniejszym, dotkliwym wiosennym syndromem jest zastój, brak swobodnego przepływu (Qi) – energii Wątroby. Przejawia się brakiem siły i chęci do robienia czegokolwiek, które ustępują po wysiłku fizycznym lub po podjęciu jakiegoś kreatywnego działania. To właśnie różni zastój Qi od jej niedoboru (wyczerpania). W przypadku wyczerpania energii, po wysiłku fizycznym czujemy się jeszcze słabiej.
Klasycznymi oznakami braku swobodnego przepływu Qi na wiosnę są: niecierpliwość, frustracja, złość, zapalczywość, drażliwość, impulsywność, a nawet agresywność.
Objawy fizyczne zastoju energii to między innymi: uczucie guli w gardle, uczucie rozpierania w brzuchu lub klatce piersiowej, obrzmienie piersi, grudki w pachwinach i bocznej stronie ud, problemy zmięśniami i ścięgnami, stany zapalne i obrzęki oczu, zmiany na skórze.
Aby zapewnić swobodny przepływ energii w ciele i zapobiec zastojowi Qi wątroby oraz wszystkim związanym z tym objawom, a przede wszystkim, aby czuć się lekko i zdrowo wiosną warto przestrzegać pewnych wytycznych, o których mowa poniżej.
Spędzaj czas na łonie natury
Wiosną dobrze jest wstawać ze wschodem słońca i fundować sobie jak najwięcej energicznych spacerów. Po zimie i zastoju w naszym organizmie z nią związanym, potrzeba jest nam więcej ruchu na świeżym powietrzu. Wiosna związana jest z elementem drzewa – kolorem zielonym i Wątrobą (według TMC chodzi nie tylko o organ, ale również szeroko rozumianą jego funkcją oraz przebieg meridianów) i oczami. Zieleń przyrody, poprzez oczy, będzie koić i harmonizować nas na poziomie emocjonalnym i fizycznym.
Jedz lżej i mniej
Z nadejściem wiosny zdecydowanie zmień odżywianie. Po tłustym i ciężkim jedzeniu zimowym (nasilającym zastój Qi), Twój organizm potrzebuje czegoś lżejszego. Jeśli tego nie zrobisz, to możesz być pewna, że ciało Ci da szybko o tym znać w formie częstego niezadowolenia, płaczliwości, zniecierpliwienia a nawet gniewu. Tak, te wiosenne, „trudne” emocje bardzo często są wynikiem niewłaściwej diety!
Na wiosnę, aby odbarczyć ciało po zimowej diecie (tłuste i ciężkie, ogrzewające jedzenie), powinno się wybrać najlżejszą dietę z całego roku. Pamiętaj jednak o swojej indywidualnej konstytucji (wrodzonych, uwarunkowaniach fizycznych i emocjonalnych) oraz aktualnej kondycji.
Zastosuj poniższe wytyczne
- Jedz często warzywa korzeniowe i kapustne (kapusta biała, włoska, pekińska, jarmuż, brukselka, brokuły, kalarepa, rzepa, buraki) oraz świeżą zieleninę (natka pietruszki, szczypiorek, liście mniszka, młoda pokrzywa) i kiełki.
- Sięgaj często po słodki ryż, owies, proso, jęczmień, kaszę kukurydzianą oraz żyto, amarantus), rośliny strączkowe oraz nasiona (w tym orzeszki piniowe).
- Rozkoszuj się smakami wspierającymi energięwiosny: słodkim (warzyw, zbóż) w połączeniu z delikatnie ostrym.
- Zdrowy smak słodki zapewni Ci też odrobina miodu (właściwości odtruwające), liście stewii, cukier muscovado, korzeń lukrecji, syrop daktylowy, syrop ryżowy oraz melasa.
- Pij na czczo szklankę przegotowanej, ciepłej wody.
- Zamiast kawy i herbaty zimowej, pij gorącą miętę z miodem, bazylię, koper włoski, majeranek, melisę, rumianek, nagietek, lawendę, pączki róży lub inne aromatyczne, herbaty kwiatowe z dodatkiem suszonej skórki pomarańczy.
- Używaj przypraw takich ja rozmaryn, kminek, koper, liść laurowy, kurkuma, kardamon (świeże lub suszone).
- Włączaj do diety surowe, zielone warzywa liściaste i kiełki. Oczywiście biorąc pod uwagę Twoją kondycję i konstytucję. Jeśli masz duże problemy z zimnem, to rób to ostrożnie (np. do ciepłych potraw dodawaj świeże, skiełkowane warzywa).
- Gotuj krótko i w wysokiej temperaturze– na parze lub krótko duś w małej ilości wody.
- Dodawaj do potraw dobrej jakości nierafinowany ocet z cydru jabłkowego lub wina ryżowego. Jest to bardzo korzystny sposób przyprawiania i harmonizowania dań wiosną. Ocet ma właściwości odtruwające i jest dodatkowo skutecznym środkiem na szybkie przełamanie zastoju Qi. Może być bardzo pomocny przy obniżonym nastrojem a nawet depresji.
Możesz przyjmować go również w formie napoju– 1 łyżeczka octu na filiżankę wody z 1 łyżeczką miodu. Pamiętaj jednak, aby octu nie nadużywać i przez to nie doprowadzić do zbytniego przegrzania organizmu. Przy objawach gorąca, zastąp sokiem z cytryny, limonki lub grejpfruta.
Ostrożnie podchodź do kuracji oczyszczających
Kuracje oczyszczające tak chętnie stosowane na wiosnę, nie są zalecane dla wszystkich. Osoby wątłe, osłabione, z niedoborami w organizmie, dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy powinny unikać typowych selektywnych diet oczyszczających.
Bezpiecznym sposobem na wiosenne oczyszczenie i zharmonizowanie organizmu jest, tak zwany post interwałowy. Rób po prostu większą przerwę (12-14 a nawet 16 godzin) pomiędzy kolacją a śniadaniem – jedząc jak najwcześniej kolację na przykład ok 17.00/ 17.30 Przy okazji pozbędziesz się w ten sposób zbędnych kilogramów.
Jeśli masz konstytucję tzw. nadmiarową– nadwagę, skłonność do stanów zapalnych, zmiany na skórze z wysiękiem, mocny zapach wydzielin, wolisz chłód, łatwo się przegrzewasz, ogólnie masz silny organizm z nadmiarami, to możesz podjąć którąś z typowych kuracji oczyszczających, post leczniczy czy wybraną mono dietę. Jednak zawsze rób to pod kontrolą specjalisty.
Dobrym i skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu dla osób, które zwykle jedzą dużo mięsa i serów jest dieta wegetariańska stosowana przez 3, 6, 9, 12 dni (z zachowaniem wcześniejszych wskazówek w punktach powyżej).
Natomiast osoby na diecie wegetariańskiej wystarczy, że będą jadły proporcjonalnie więcej warzyw a mniej zbóż w stosunku do tego, co jadły zimą i uwzględnią wcześniejsze wskazówki równoważenia wiosennej diety.
Pomocna dla wzmocnienia organizmu jest też kuracja z wywaru owsianego, którą stosuje się co najmniej przez 3, 6, 9, 12 dni. Dwie łyżki organicznych płatków owsianych zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu przez co najmniej pół godziny. Wywar pij w 2-3 porcjach od rana począwszy jako uzupełnienie normalnych posiłków. W ten sposób zintensyfikujesz procesy naprawcze w Twoim organizmie oraz zadbasz o dobry humor. Owies poprawia nastrój!
Unikaj !
Zdecydowanie unikaj wiosną:
- ciężkiego pożywienia,
- obfitych, mięsnych posiłków
- zbyt słonych potraw – sos sojowy, miso
- jedzenia wyłącznie surowych warzyw i owoców.
Chcesz więcej wiedzy i kontaktów?
Jeśli chcesz zasięgnąć indywidualnej porady na temat Twojego odżywiania, to możesz umówić się na wizytę do Pani Teresy Majewskiej, która jest autorką tego artykułu. Jej dane kontaktowe znajdziesz tu.